Мала авіація КАРПАТ

про проєкт

У Карпатському регіоні, а саме у прикордонних регіонах Румунії, України, Угорщини та Словаччини в рамках міжнародного консорціуму, представленого Міжнародним аеропортом Сату-Маре та професійними установами, а також агенціями та асоціаціями регіонального розвитку Карпатського регіону, 29 листопада 2021 року розпочав діяльність інноваційний проект «Карпатська мала авіація – нові підходи для мобільності людей та вантажів в Карпатському регіоні» HUSKROUA / 1901/7.1/0053, співфінансований Програмою ЄС «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014-2020».

Основною метою проекту є створення стійкої платформи для ефективної транскордонної мобільності людей та вантажів шляхом встановлення малого авіаційного сполучення з використанням вже існуючої прикордонної авіаційної інфраструктури, посилення співпраці між прикордонними органами самоврядування, установами та авіакомпаніями.

Карантинні обмеження COVID-19 знизили рівень мобільності людей і товарів у великих групах, а мала авіація – найкраще рішення для мобільності в малих групах. Крім того, в межах Карпатського регіону, на кордоні України підвищується рівень мобільності через безвізовий режим та міграційний процес. Враховуючи різний рівень розвитку інфраструктури, тривалі затори та час перетину кордону, існуючі типи сполучення не настільки ефективні без швидкісних авіаційних ліній у прикордонних регіонах. Це становить велику проблему, особливо в прикордонних регіонах, через низьку щільність та погану якість доріг загального користування. У більшості випадків відсутність авіаційного сполучення робить прикордонні регіони менш привабливими для бізнесу та інвестицій. Малу авіацію необхідно розвивати, щоб отримати переваги наявних можливостей, таких як альтернативні підходи до сполучення між прикордонними регіонами.

Очікувані досягнення:

  1. В рамках проекту будуть надані нові рішення в існуючих транспортних сполученнях та стратегічний підхід на основі розвитку малої авіації та покращення доступності регіонів. Розробка нового розташування аеродромів і злітно-посадкових смуг у новостворених населених пунктах в Україні та прикордонних регіонах, створення в цьому регіоні першої веб-платформи для обміну інформації щодо рейсів, розробка навігаційного посібника малої авіації (VFR) для аеропортів, аеродромів та злітно-посадкових смуг з аеронавігаційною картою, формування культури користування авіа транспортними сполученнями в прикордонних регіонів через поширення інформації та проведення заходів для підвищення обізнаності місцевого населення (проведення авіа фестивалів за участю малих / легких літаків), а також залучення потенційних інвесторів та основних зацікавлених сторін до малої авіації.

  2. Збільшення кількості пасажирів та кількості транспортних засобів (літальних апаратів) з використанням малої авіаційної інфраструктури в прикордонних регіонах.

Проект приносить дуже великі та фундаментальні зміни в поточну ситуацію: інвестори, бізнес, туристи та молодь стануть більш мобільними та зможуть відвідувати прикордонні регіони за допомогою авіаційного сполучення. Все населення прикордонних регіонів отримає вигоду від результатів проекту, використовуючи авіаційні рейси як один зі швидких і дешевих видів транспорту. Проект передбачає інноваційні підходи у транспортному сполученні через розвиток малої авіації для мобільності людей та вантажів. Це один з найбільш інноваційних підходів, які коли- небудь були запропоновані в прикордонних регіонах у сфері розвитку сталого та кліматично стійкого транспорту.