НОВИНИ ПРОЄКТУ

10 ЛИСТОПАДА 2022 ВІДБУЛАСЯ ОНЛАЙН-ЗУСТРІЧ УЧАСНИКІВ МІЖНАРОДНОГО ПРОЄКТУ "МАЛА АВІАЦІЯ КАРПАТ"

Під час зустрічі кожен партнер представив експертів з питань авіації, які будуть залучені до впровадження проєкту у Карпатському регіоні. До участі в онлайн-заході долучилися директор Міжнародного аеропорту Сату-Маре Міхай Патраску, менеджер проєктів АРР "Закарпаття" Валентин Волошин, працівники Асоціації регіонального розвитку для Карпатського Єврорегіону (Угорщина) та регіонального інноваційного агентства R.I.A., (Словаччина), керівниця Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР» Наталія Носа-Пилипенко та представники пілотних громад.

Під час онлайн-зустрічі присутні познайомилися з експертами проєкту, дізналися про їх досвід у сфері цивільної авіації та їх бачення розвитку цієї галузі в Карпатському регіоні.

Серед іншого також обговорили поточну ситуацію, досвід та найкращі практики в малій авіації України, Угорщини, Словаччини й Румуніїта погодили розробку концепції та плану заходів, передбачених проєктом.

За словами менеджера проєктів АРР «Закарпаття» Валентина Волошина, не дивлячись на війну, команді вдається крок за кроком досягати поставлених цілей, зокрема обрати справжніх фахівців у сфері авіації.

«Сьогодні ми познайомилися із зовнішніми експертами проєкту від кожної країни-учасниці. Це люди, котрі мають унікальний досвід в авіації загального призначення. До речі, під час зустрічі в режимі онлайн до нас доєднався експерт просто із кабіни пілота літака і поділився неймовірними краєвидами Румунії з висоти пташиного польоту. Переконаний, що разом з такою потужною командою ми досягнемо успішних результатів», - наголосив Валентин Волошин.

АЕРОПОРТ «УЖГОРОД» ПОКРАЩАТЬ ПІД ПОТРЕБИ МАЛОЇ АВІАЦІЇ

Тема малої авіації ще два роки тому об’єднала прикордонні регіони Румунії, України, Угорщини та Словаччини в один проект, який мав на меті сприяти мобільності у Карпатському регіоні. Попри те, що в Україні триває війна, Закарпаття, яке представляє нашу державу у проекті, не відмовилося від перспектив розвитку малої авіації. Тож, 26 вересня 2022 про завершальну стадію цієї співпраці в обласній раді йшлося під час зустрічі керівництва ради з Міхаєм Петрашку, директором Міжнародного аеропорту Сату-Маре і, за сумісництвом, головним партнером згаданого проекту.

У рамках проекту передбачено закупівлю технічного обладнання для обслуговування літаків малої авіації. Її здійснюватиме ще один партнер проекту - комунальне підприємство Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва Закарпаття. Закуплене обладнання планують передати в користування іншому підприємству області «Міжнародний аеропорт «Ужгород».

За словами Міхая Петрашку, закупівельні процедури, за умовами, які виставляє Об’єднаний технічний секретаріат проекту, потрібно завершити до кінця листопада поточного року. На ці потреби у проекті передбачено понад 200 тис. євро. Він також додав, що мала авіація в аеропорті

Сату-Маре є перспективним напрямком і займає 15-20% від усіх польотів.

Присутній на зустрічі перший заступник голови Закарпатської обласної військової адміністрації Мирослав Білецький розповів, що протягом останнього року на реконструкцію аеропорту витрачено близько 2 мільйони євро. За ці кошти вже зроблено і продовжуються роботи з реконструкції рубіжної доріжки, перону аеропорту, паркувальної зони й не тільки.

У зустрічі взяли участь перший заступник голови обласної ради Андрій Шекета, в.о. директора КП «Міжнародний аеропорт «Ужгород» Руслан Лііс, в.о. директора Агентства регіонального розвитку тат транскордонного співробітництва «Закарпаття» Володимир Феськов, керівник Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР» Наталія Носа (третій партнер проекту).

РЕЗУЛЬТАТИ ПРОЄКТУ «КАРПАТСЬКА МАЛА АВІАЦІЯ» СПРИЯТИМУТЬ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ

3-4 вересня 2022 у Румунії відбувся тематичний семінар у рамках днів малої авіації в Карпатському регіоні. Участь в заході взяв менеджер проєктів АРР "Закарпаття" Валентин Волошин. До обговорення перспектив малої авіації у Карпатському регіоні долучилися директор Міжнародного аеропорту Сату Маре Міхай Патраску, працівники Асоціації «Карпатський Єврорегіон», представники влади, експерти з питань авіації, члени громадських організацій та представники територіальних громад Румунії.

Захід розпочався з презентацій проектної діяльності та основних цілей проекту, які учасникам представили Міхай Патраску та керівниця Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР» Наталія Носа-Пилипенко.

Учасники семінару зосередили свою увагу на реалізації одного з основних завдань, передбачених проектом - розробку спеціальної веб-платформи, завдяки якій у перспективі передбачається можливість замовити пізнавальний, оглядовий політ у центральній Європі.

«Реалізація проєкту «Карпатська мала авіація», крім очікуваних результатів, може також сприяти розвитку туризму. Думаю, що знайдеться чимало охочих здійснити політ, оглядову екскурсію на летовищі, поспілкуватися з пілотом.

Такі атракції можна буде замовити, використовуючи спеціальний мобільний додаток, над яким працює команда нашого проєкту. Позаяк в Україні триває війна, ніхто не знає, коли вона закінчиться, тож поки ми говоримо про польоти в країнах центральної Європи. Однак, віримо, що після перемоги цю веб-платформу можна буде використовувати й на Закарпатті»,- зазначив Валентин Волошин.

Також у рамках днів малої авіації в Карпатському регіоні учасники відвідали дві пілотні громади Румунії: Комаплін Манастур та Секелешен, оглянули аеродром Копальнік – Манаштур, мали можливість здійснити польоти та детальніше ознайомитися з технічними характеристиками різних вертольотів та літаків.

5 СЕРПНЯ НА БЕРЕГІВЩИНІ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ "КАРПАТСЬКА МАЛА АВІАЦІЯ"

У селі Яноші на Берегівщині відбувся круглий стіл «Карпатська мала авіація» для пілотних громад у прикордонних областях Карпатського регіону», які мають намір брати участь у розвитку малої авіації на Закарпатті. Участь в заході взяла і команда АРР "Закарпаття": директор Агентства Володимир Феськов та менеджер проєктів Валентин Волошин.

До обговорення перспектив малої авіації у Карпатському регіоні долучилися директор Міжнародного аеропорту Сату-Маре Міхай Патраску, працівники Асоціації «Карпатський Єврорегіон», представники влади, експерти з питань авіації, члени громадських організацій та представники територіальних громад Закарпаття.

«Мала авіація – важливий та ефективний інструмент економічного розвитку громад Закарпаття. У більшості випадків відсутність авіаційного сполучення робить регіони менш привабливими для бізнесу та інвестицій, тому авіацію загального призначення необхідно розвивати, щоб отримати низку додаткових можливостей та переваг. Команді АРР «Закарпаття» неабияк приємно бути дотичною до таких фундаментальних змін, які позитивно позначаться на розвитку територіальних громад Закарпатської області», — зазначив під час свого виступу директор АРР «Закарпаття» Володимир Феськов.

Керівниця Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР» та організаторка круглого столу Наталія Носа-Пилипенко презентувала присутнім кращі практики та можливості для регіональних аеропортів, зокрема досвід розвитку малої авіації та летовищ в ЄС та Україні.

Учасники круглого столу обговорили також питання митного оформлення у сфері малої авіації, особливу увагу зосередили на викликах та можливостях для місцевих аеродромів.

За словами менеджера проєкту «Карпатська мала авіація» Валентина Волошина, проєкт стане потужним трампліном для всебічного розвитку прикордонних регіонів і Закарпаття в цілому.

«Не дивлячись на війну в Україні, яка внесла корективи у реалізацію всіх проєктів, дуже відрадно, що ми продовжуємо активну роботу над виконанням завдань, передбачених міжнародним проєктом «Карпатська мала авіація». Всі прикордонні регіони однозначно отримають вигоду від результатів проєкту, використовуючи авіаційні рейси як один зі швидких і дешевих видів транспорту. Для післявоєнної відбудови України дуже важливо, аби інвестори, бізнес, туристи стали більш мобільними та могли відвідувати Закарпаття за допомогою авіаційного сполучення», - наголосив Валентин Волошин.

22 ЧЕРВНЯ 2022 ВІДБУЛАСЯ НАРАДА УКРАЇНСЬКИХ ПАРТНЕРІВ МІЖНАРОДНОГО ПРОЄКТУ "МАЛА АВІАЦІЯ КАРПАТ"

В АРР "Закарпаття" відбулася нарада українських партнерів міжнародного проєкту «Мала авіація Карпат – нові підходи для мобільності людей та товарів в Карпатському регіоні». Участь в робочій зустрічі взяли директор Агентства Володимир Феськов, менеджери проєктів АРР «Закарпаття» Валентин Волошин та Ладислав Помпель, керівниця Міжнародної асоціації інституцій регіонального розвитку «МАІРР» Наталія Носа та фінансовий менеджер «МАІРР» Наталія Штібель.

Присутні обмінялися думками щодо наступних етапів реалізації головних завдань, передбачених міжнародним проєктом. Частина з них була озвучена на нешодавній міжнародній конференції в Сату-Маре (детальніше про цю подію за покликанням http://surl.li/cgoeb). Сьогодні ж, українські партнери узгодили окремі деталі.

Головними темами обговорення під час зустрічі стали питання критеріїв та термінів відбору громад, які будуть партнерами-бенефіціарами проєкту та залучення зовнішніх експертів, котрі зможуть запропонувати професійні, цікаві та дієві інноваційні інструменти для розвитку малої авіації.

За словами директора АРР «Закарпаття» Володимира Феськова, залучення фахових людей - важливе завдання на етапі розгортання міжнародного проекту.

«Нам важливі їх бачення та фахова оцінка територій, які у майбутньому зможуть стати об’єктами розвитку малої авіації. Відтак, наші зусилля зараз мають бути спрямовані саме на пошук цих людей. Інакше нічого не полетить в прямому і переносному значенні цього слова», - наголосив Володимир Феськов.

Серед іншого присутні обговорили критерії відбору територій розташування малої авіації в Закарпатській області, які в сьогоднішніх умовах воєнного стану можуть набути додаткового значення. Відтак, їх потрібно перевірити на доцільність та актуальність.

«Відібрані територіальні громади зможуть прийняти участь у заходах проєкту, долучитись до розробки Концепції малої авіації та ознайомитись з досвідом закордонних колег з питань використання існуючої прикордонної авіаційної інфраструктури. Це, своєю чергою, стане потужним трампліном для всебічного розвитку цих громад», - зазначила Наталія Носа.