Plastic Cup

З 11 по 15 червня в Угорщині проходила транскордонна зустріч десятьох партнерів із 7 країн Європи (Угорщина, Болгарія, Румунія, Австрія, Сербія, Словаччина, Україна) в межах проєкту "Низький рівень пластику від джерела до моря: комплексний план дій щодо ліквідації забруднення пластиком річок Тиса та Дунай" (Tid(y)Up). Агентство регіонального розвитку та транскордонного співробітництва “Закарпаття” долучилося до зустрічі в якості партнера з боку України.

Перший день зустрічі був присвячений конференції-дискусії щодо впровадження змін у законодавствах на місцевому, національному та регіональному рівнях кожної країни, обміну інформації та планів щодо подальшої реалізації проєкту. Партнери з Угорщини зазначили, наскільки важливим є екологічне виховання нового покоління, наголосили на залученні дітей та молоді до процесів піклування про навколишнє середовище та на важливості показати їм, скільки існує способів переробки сміття з водойм і які корисні предмети щоденного або професійного вжитку можна із них зробити. Підтвердили свої думки партнери і власним прикладом: презентували учасникам конференції кулькові ручки, зроблені з пластика, яке “виловили” з Тиси (фото ручок додається). Зауважимо, що кожна країна-учасниця неабияк зацікавлена у вирішенні питання забруднення річок не лише на своїй, але й на території решти держав. Дунай - це величезна водна артерія Європи, що протікає через 10 країн і впадає в Чорне море. Тому так важливо в цьому питанні діяти спільними зусиллями та злагоджено. Один із таких спільних здобутків в межах проєкту - посібник з очищення - наразі перебуває на стадії розробки, але кожна країна-учасниця проєкту особисто долучається до його створення, беручи до уваги власний досвід, розробки та вже існуючі дієві процедури очищення водойм.

Як приклад спільної роботи представники країн-учасниць впродовж наступних днів зустрічі взяли участь у двох практичних заходах. Першим із них був семінар від австрійських партнерів із Віденського університету природних ресурсів і прикладних природничих наук (BOKU) щодо сортування сміття. Досвід Австрії в управлінні побутовими відходами, безперечно, вартий уваги. Впродовж семінару була як теоретична частина, де партнери ділилися досвідом та аналізували причини та походження забруднення річок в усіх семи країнах-учасницях, так і практична, яка дала змогу кожному учаснику перевірити власні знання у справжньому сортування справжнього сміття, що його привезли із собою партнери з Австрії та Угорщини для наглядного прикладу та порівняння. Цікаво, що ми звикли до двох-трьох сортувальних контейнерів (скло, пластик, папір у різних комбінаціях), але от австрійці показали нам власний приклад сортування з більш ніж десятьма різновидами контейнерів.

Після практичних навичок сортування на учасників чекав другий захід - справжнє змагання. Команда проєкту взяла участь у щорічному “пластиковому” Кубку “Plastic Cup”. Таким чином угорські партнери на власному прикладі показали, як регулярно долучаються до активних заходів із очищення річки Тиси та її притоків і сортування сміття. До цього дійства долучаються представники всесвітньо відомих компаній та банків, родини з маленькими дітьми та навіть домашніми улюбленцями. І це все на добровільних засадах. У заходу є навіть свій гімн. Головна мета кожної команди - зібрати найбільшу кількість відходів на берегах річки Тиси та її притоків. Команда представників АРР “Закарпаття” власноруч управляла каное, яким пливла Тисою, збираючи та сортуючи у відповідну тару сміття з узбережжя річки. Справа, скажемо вам уже із власного досвіду, достойна, але нелегка. Повноводна та глибока Тиса, відсутність навичок веслування, комарі, бруд, хащі, сміття... Але команда із завданням справилася достойно, посівши в загальному заліку 8-ме місце з 11-ти команд. Загалом впродовж усіх трьох днів Кубку 2021 було зібрано більше 5 тонн сміття.

Проєкт триває далі. Попереду акції з очищення ще на території деяких країн-учасниць, зокрема, України. Вся інформація про це буде доступна на сторінці АРР “Закарпаття” у facebook. Тим часом, після спілкування з низкою експертів, партнерів та безпосередньої участі в процесі очистки річки та сортування відходів, Агентство зі свого боку готує рекомендації для регіональної влади щодо кроків, які можна зробити вже завтра, аби в майбутньому можна було отримати бажаний ефект. Детальніше про пропозиції можна дізнатися тут.

Проєкт "Низький рівень пластику від джерела до моря: комплексний план дій щодо ліквідації забруднення пластиком річок Тиса та Дунай" реалізується в межах Danube Transnational Programme за фінансової підтримки Європейського Союзу.